Tarih: 20.04.14       
Reklam Alanı
Cami Yanına İçkili Yer Ruhsatı Çıkmadı

Trabzon Belediye Meclisi’nin dünkü oturumunda 2008 yılından beri meclis gündeminde beklemekte olan içkili yer bölgelerinin durumu ele alındı. Ickili_yerlere_izin_cikmadi_

İçkili yer bölgesine dahil edilmeyecek olan 5 yer belirlenirken Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu ile CHP’li meclis üyeleri arasında sert tartışmalar yaşandı. Başkan Gümrükçüoğlu yönetmelik, tüzük ve belediye meclis kararlarına göre hareket etmek zorunda olduklarını belirterek gündemde olan yeni içkili yer bölgelerine ibadethanelere ve okullara yakın olması nedeniyle izin verilemeyeceğini kaydetti. Meclis toplantısında yapılan oylamalarda AK Parti grubunun oy çokluğuyla içkili işyeri açma talepleri reddedildi.

Öte yandan meclis toplantısına katılarak söz alan Peker Turizm Ltd. Şti İşletmecisi Mehmet Salih Peker Başkan Gümrükçüoğlu’na yaklaşımından ötürü sitem etti. Uzunsokak Hüseyinkazazoğlu Sokak’ta 500 bin TL’lık harcama yaptığı bir iş yeri olduğunu ifade eden Peker Gümrükçüoğlu’nun kenti turizm şehri yapacağını ifade ettiğini belirterek, “Ben Trabzon’da turizm yatırımcılığı yapma cesaretinde olan biriyim. 15 ay önce eski belediye meclisi zamanında bile bu iş için müracaatta bulundum. 10 yıllığına kiraladığım mülk için 15 aydır kira ödüyorum. 500 bin TL civarında yatırım yaptım. Hemen bitişiğimdeki Zorlu Grand Otel’e delik açıp bira alıp mı satayım? Ben Turizm Bakanlığı’na göre turistik işletme ruhsatı almaya hak kazanmış birinci sınıf bir işletme sahibiyim. Kullanacağım mekan 600 metrekaredir. Trabzon’da 600 metrekare bu iş için kullanılacak başka bir mekan varsa tavsiye edin onu kullanayım” dedi.

İSTENEN YER CAMİLERE ÇOK YAKIN

Trabzon Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu bu konuşmaya cevaben yaptığı değerlendirmede, “2008 yılından itibaren meclisimizde beklemekte olan bu konularda komisyonumuz çalışmalarını titizlikle sürdürüp tamamlamıştır. Yüce meclisimiz de belediye meclisinin aldığı kararları, yasa ve yönetmelikleri incelemiştir, Yönetmelikler içkili iş yeri açmanıza izin vermiyor. Kemerkaya Mahallesi Hüseyin Kazazoğlu Sokak Canbakkal İşMerkezi’ndeki camiye 48 metre, bir diğer camiye de 78 metre uzaklıktadır. Ayrıca Tevfik Sanat Kültür merkezine de mesafesi 50 metredir. Bu nedenle mevzuattaki hükümlere uymuyor. Bu tespitin yanlış olduğunu ifade eden birisi varsa gider yasal yola başvurur. Komisyon gerekli ölçümlerini yapmıştır” ifadelerine yer verdi.

BU YÖNETMELİKLE İÇKİLİ BÖLGE TAYİN EDEMEZ HALE GELİRİZ

CHP Grup Başkanı Turgay Şahin ise içkili bölge tayin ederken korkmamak gerektiğini belirterek, “İçkili yerler açılırken bir takım kriterler var. Mabetlerin, eğitim tesislerinin yakınında olmasına ben de karşıyım. Ancak bu yönetmeliğe göre belediye meclisinin Trabzon’da bundan sonra içkili bölge tayin etmesi mümkün değil. Böyle mekanlara ruhsatı tam kriterlere uygun şekilde düşünüp vermemeye çalışırsak içki içecek adamlar yol kenarlarında parklarda bahçelerde içki içmeye devam edecektir. 50 metre istenilen yere 48,5 metre mesafesi olan yerleri de 1,5 metre yüzünden ticaretten men etmemek lazımdır” şeklinde konuştu.

İÇKİLİ YERLERİN BELİRLENMESİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK DEĞİŞMELİ

CHP’li Meclis Üyesi Kemal Kılıç ise içkili yer bölgelerinin tespit edilmesine dair yönetmeliğin Trabzon’un şartlarına uymadığını belirterek, “Bu yönetmelik kriterleri geçmişte bu mecliste konuşuldu tartışıldı. Mesafeleri meclis belirledi. Bunların Trabzon’a uymadığını anlıyoruz. Yeniden bunların meclise getirilmesi gerekiyor. Kriterler değiştirilebilir. Ben kriterlerin Trabzon’a uymadığı görüşündeyim. Trabzon küçük bir yer, her tarafta okul, cami mescit var” dedi.

CHP Meclis Üyesi Müslim Hamzaçebi de ibadet yerlerinin dinin en güzel temsil edildiği yerler olduğunu ifade ederek, “İbadethanelerin en fazla görkem gerektiren yerlerde yapılması gerekiyor. İmar planında olmadıkları halde iş hanlarında bulunan mescitleri mesafe ölçümlerine dahil ederek içkili iş yerlerinin açılmamasına gerekçe kabul etmek doğru değildir. Asıl bu dini tesisleri iş hanlarında açmak doğru değildir. Herhangi bir içkili yer açıldığı zaman iki sokak ötesinde bir iş hanı yapılıp altını mescit yapıldığı zaman ne olacak?” ifadelerine yer verdi.

KARARI BEĞENMEYENLER HUKUK YOLUNA BAŞVURSUN

CHP’li meclis üyelerinin bu konuşmalarına tekrar cevap veren Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu, “Önceden ruhsat alan yerlerin ruhsatı devam eder. İbadethanelerimiz de vatandaşların rahat yetişebileceği istifade edebileceği yerlerde yapılmalıdır. Cuma namazları sırasında işhanında bulunan camilere vatandaşımızın rahat yetişerek ibadetlerini yerine getirmelerine de olumlu yaklaşmak lazım. İnsanların ibadetlerine engel olmamak gerekiyor. Bu genel bir hürriyettir. Yakınmaların bazı haklı yönleri olabilir ama o zaman yönetmeliğin değiştirilmesi şarttır. Mesele işin mevzuata uygun olup olmamasıdır. Yasaya uygunsa zaten geçer. Yüce meclise arzedeceğim husus budur. Elimizde yönetmelikler, tüzükler meclis kararları var. Meclis yönetmeliği değiştirelim diyorsa tamam. Ancak yönetmeliğe karşı davranırsak o kararı da başka biri mahkemeye verir. Yönetmelik varken aksi bir karar alırsak her insan bizi şaibe altında bırakıp mahkemeye götürebilir. Konuyu böyle değerlendirmek lazım. Biz kurallara uymanın derdindeyiz. Usul olarak yapmamız gereken neyse onu yaparız. Bunun yanı sıra iş hanlarındaki mescitler de mesafe ölçümlerine dahildir. Aksi görüşte olanlar hukuki yola başvurabilir. Kimin nasıl adım atacağı hangi yetkileri kullanacağı ortadadır” ifadelerine yer verdi.

Tartışmalar sonrası yapılan oylamada AK Parti grubunun 19 oyuyla işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğe göre içkili yer bölgesi olarak tespit edilemeyecek yerler belirlendi. 5 yer için tek tek yapılan oylamalar esnasında bazı CHP’li meclis üyelerinin AK Parti Grubuyla birlikte hareket ettiği gözlendi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 06 Şubat 2010, 10:48 tarihinde yayımlandı.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YAZDIR
YÖNET
YORUM YAZIN
ajansrize-1-kapak cumba
SON DAKİKA
...
Köşe Yazarları
... ...
Facebook Sayfamız