Etiket arşivi: cemal külünkoğlu

RİSİAD’tan Ahilik Konferansı


Cemal Külünkoğlu ticarette malı empati kurarak satmak gerektiğini söyledi. Rize Sanayici ve İş Adamları Derneği’nde (RİSİAD) “Ahilik Kültürü ve Ticaret Ahlakı” konulu konferans veren Cemal Külünkoğlu Kur’an’ın empati kurmayı teşvik ettiği vurgularken, esnafın malını satarken müşteriye karşı empati kurarak satış yapması gerektiğini kaydetti.

23-28 Eylül tarihleri arasından kutlanan Ahilik Haftası kapsamında RİSİAD dernek merkezinde Cemal Külünkoğlu tarafından “Ahilik Kültürü ve Ticaret Ahlakı” konulu konferans verdi. RİSİAD Başkanı Mustafa Külünkoğlu ve üyelerin katıldığı programda konuşan Cemal Külünkoğlu ahilerin çalışmayı ibadet saydığını kaydetti. Külünkoğlu “ahilik ahi yani kardeşlik kökünden gelmektedir. Ahilik kardeşliği, birliği, beraberliği temsil eden bir sivil toplum kuruluşudur. Ahilikte ekonomi yani para araçtır. Para lüks yaşantı için kazanılmaz. Hayır işlerinde infak etmek öncelikli amaçtır. Ahiler çalışmayı ibadet kabul eder. İşyerine giderken ibadet yerine gider gibi giderler. Onlara göre kutsal yerlerden biridir işyeri. Onun için besmeleyle kapısını açarlar. Müşteriye yalan söylemezler. Onlarla empati kurarlar. Kur’an-ı Kerim de empati kurmayı teşvik etmiştir” dedi.

RİSİAD Başkanı Mustafa Külünkoğlu da yaptığı konuşmada hedeflerinin geçmişte ahilik kültüründe olduğu gibi iş adamlarına destek olmak olduğunu kaydetti. Külünkoğlu “23-28 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası nedeniyle böyle bir konferans düzenledik. Üyelerimizin, esnafımızın, sanayicimizin, esnafımızın ahilik kültürüne göre hareket etmesi gerekmektedir. Onun için zaman zaman bu konuyla ilgili konferanslarımız olmaktadır” dedi.