Etiket arşivi: Eyüp Ensari Ergin

İkizdere SİT Olmak İstemiyor

Trabzon Tabiat Kültür Varlıkları Koruma Kuruluna giden İkizdereli muhtar ve vatandaşlar, ‘HES uğruna sit alanı olmak istemiyoruz’ dediler.

İkizdere Derneği tarafından bölgede yapılmakta olan HES çalışmalarını engellemek ve iptal ettirmek amacıyla, vadinin SİT alanı ilan edilmesi için yaptığı başvuruya vatandaş ve muhtarlar tepki gösterdi.

Trabzon’daki Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nde görüşülmeyi bekleyen İkizdere Derneği’nin isteğine muhtarlar ve vatandaşlar tepki gösterdi. Bölge Müdürlüğü’ne giden ilçedeki 25 muhtar ve birçok vatandaş, daha önce gönderdikleri SİT yapılmasına tepki dilekçelerinin arkasında olduklarını ve İkizdere Vadisi’nin SİT alanı olmasını istemediklerini söylediler.

Toplanan Kurula sözcü olarak Muhtarlar Derneği Başkanı Emrullah Ekşi ve işadamı Eyüp Ensari Ergin de katıldı. Ekşi ve Ergin yaptıkları açıklamada, “İkizdere Derneği ilçede kimse ile görüşmeden, danışmadan böyle bir karar aldırmak istemiştir. İlçede yaşayan bizler, vadimizin SİT alanı olmasını istemiyoruz. Bunun için bütün gayret ve çabamızı göstereceğiz. Bizi hiçe sayarak 2008 yılında bu kurula başvuran İkizdere Derneği bizi temsil etmemektedir. Bu yapılan, ilçeye en büyük kötülüktür. İkizdere’de tarihi antik çağdan kalan eserler mi var ki koruma altına alınsın? Biz burada ormanlarımızı, arazimizi zaten koruyoruz. İkizdere Derneği’nin tek amacı bölgede yapılan HES projelerine engel olmaktır. Vadide 20 olan HES sayısı gerçekten fazladır. Bunun azaltılmasını isteyelim ama toptan hayır diyemeyiz. İkizdere Vadisi’nin SİT alanı olarak kabul edilmesini istemiyoruz” dediler.