Etiket arşivi: kaçak sigara

Kaçak Sigara Yakalandı

IMG-20160108-WA0003
  Rize İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince adli makamdan alınan arama kararına istinaden, Rize ilinden İstanbul iline gitmekte olan yolcu otobüsünde 07 Ocak 2016 tarihinde, Derepazarı ilçesi mülki sınırlarında durdurularak yapılan aramada 1.660 paket kaçak sigara ele geçirilmiştir.
 
  Olayla ilgili olarak yakalanan (1) şüpheli Cumhuriyet Savcısının talimatı doğrultusunda ifadesinin alınmasını müteakip serbest bırakılmıştır.

Esnaf Kaçaktan Muzdarip

sigara_kacakciligi

Rize Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı İsmail Hakkı Ekmekçi: “Kaçak sigara problemi ile mücadele çok önemli” dedi.

Faik BAKOĞLU

Araştırmalara göre ülkemizde satılan her beş sigaradan bir tanesi kaçak. Milyarlarca liralık vergi kaybına neden olan kaçak sigara ticareti son yıllarda iyice artış gösterdi. Rize’nin sınıra yakın olması itibarıyle; kaçak, ilimiz içinde önemli bir problem.

Rize Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı İsmail Hakkı Ekmekçi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Dürüst esnafı gelirinden eden kaçak sigara problemi ile mücadele çok önemli. Devletimizin kaçakla mücadeleye ilişkin attığı adımları ilgi ile izliyoruz. Unutulmamalıdır ki, kaçak sigara sadece ekonomi ve esnafımız için değil, vatandaş için de büyük bir sorun. Kaçak sigara satıcıları aynı zamanda 18 yaş altına sigara satmaktan da çekinmiyor. Sokak ortalarında, mahalle pazarlarında satılan kaçak sigaralar yüzünden yüzlerce dürüst esnaf ekmeğinden oluyor ve kapılarına kilit vurma noktasına geliyor. Geçen ay 600 esnafımız bu konudaki sıkıntılarını yetkililere iletmek üzere imza topladı.” dedi.

CEZALAR ARTIRILDI

Kaçak sigara problemi karşısında devletin son dönemde atmış olduğu somut adımları memnuniyet verici olarak değerlendiren Ekmekçi, ceza kanununda yapılan son değişiklikle sigara kaçakçılığı suçunu işleyenlere verilecek cezanın artırıldığını belirtti. Ekmekçi, ayrıca, yapılan son bir kanun değişikliğiyle ihbarda bulunup kaçak sigara yakalatanlara da devletin ikramiye vermesinin sağlandığını açıkladı. Düzenlemeye göre bir konteynır sigara yakalamasında yaklaşık (750 bin paket) muhbire yaklaşık olarak 290 bin TL ikramiye ödenecek. Kuşkusuz ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı, Kaçakla Mücadeledeki en önemli araçlardan biri olacak. Nitekim ALO 136 hattının her geçen gün vatandaşlar tarafından daha yoğun bir şekilde kullanıldığı yetkililerce de ifade edilmektedir.

Devlet Kaçak Sigara Satacak

Devlet düğmeye bastı… Yıllık zararı 3 milyarı bulan sigara kaçakçılığına darbe vuracak önlemler geliyor. Kaçak Sigara Zirvesi’nden çıkan eylem planına göre Mali Suç Soruşturma Savcılığı kurulacak. Terör bağlantısı izlenecek. Yakalanan kaçakçı kamuda çaycı olacak. Sigaralar ise bandrollenip satılacak.

Sigara kaçakçılığının Türkiye’ye yıllık zararı 3 milyar lira. Bunu devlet kasasına geri kazandırmak için önemli kurumların yetkilileri Ankara ve İstanbul’da ‘Kaçak Sigara Zirvesi’ düzenledi. İstanbul’da Vali Hüseyin Avni Mutlu başkanlığındaKİ toplantıya, Ergenekon’un eski savcısı İstanbul Kaçakçılık ve Narkotikten sorumlu Başsavcı Vekili Zekeriya Öz, Mali polis, TAPDK yetkilileri ve Gelir İdaresi katıldı ve eylem planı hazırlandı. İşte o önlemler:

– TERÖR BAĞLANTISINA TAKİP: PKK, sigara kaçakçılığından büyük rant elde ediyor, yakalanan bir çok kaçakçının örgüt bağlantısı var. Bu nedenle örgütsel suçlarda ceza artırılmalı.

– ÖZEL SAVCILIK KURULSUN: İhtisas mahkemesinin kurulması ve mali suçlar başlığı altında toplanabilecek bu konuları soruşturmakla yetkilendirilmiş ‘Mali Suç Soruşturma Savcılığı’ ihdas edilmesi istendi.

– BANDROLLENEREK SATILSIN: Mali polisin depoları ağzına kadar kaçak sigara dolu. Kaçak yakalanan sigaralardan uygun olanların ekonomiye kazandırılması açısından bandrollenip satışının yapılmasının hukuken sağlanmalı. Ekonomiye katkı sağlayıcı bu uygulama, depolarda çürümeye terk edilen sigaraların kullanılması bakımından önem taşıyor.

– YAKALANAN ÇAYCILIK YAPSIN: Uzmanlar, yakalanan kaçak sigara satıcılarının kamu kurumlarında hizmetli olarak çalıştırılmasını önerdi. Satıcıların sokak temizliği, çaycılık gibi işlerde görevlendirilmesinin caydırıcı olacağına dikkat çekildi.

– MAL VARLIKLARINA EL KONULSUN: Bazı büyük şehirlerde bulunan iş hanlarında 3. şahısların üzerine açılan dükkanlarda denetimlerin artırılması gerekiyor. Kaçakçılıktan işlem yapılan bu işyerlerinin ruhsatlarının iptal edilmeli. Sigara kaçakçılığından yakalananların mal varlıklarına el konulmalı.

3 MİLYAR NE KADAR BÜYÜK?
– Türkiye’nin en zengin işadamı Hüsnü Özyeğin’in serveti 3 milyar lira.
– Üçüncü köprünün maliyeti 4.5 milyar… 3 yıllık kaçak parasıyla 2 köprü yapılabilir.
– G.Saraylı futbolcu Melo’nun transfer ücreti 7 milyon euro… Bu parayla 194 Melo alınabilir.
– Londra, Omilpiyat açılışında 27 milyon sterlin harcadı. Kaçak bütçesiyle 40 açılışı yapabilirdi.

BARONLAR UYUŞTURUCUYU BIRAKIP KAÇAK SİGARA SATIYOR
KAPALI mekanlarda sigara yasağının uygulanmaya başlamasıyla birlikte yıllık sigara satışı yaklaşık 5 milyar paketten 4 milyar pakete düştü. Düşüşün nedenlerini araştıran KOM Daire Başkanlığı ilginç bir veriye ulaştı. Buna göre son 3 yılda yapılan operasyonlarda kaçak sigara yakalamalarının artması bir gerçeği gözler önüne serdi. KOM ve Maliye uzmanları yıllık 3 milyar TL zararın sigara kaçakçılığından kaynaklandığını tespit etti. Cezaların az olması sebebiyle sigara kaçakçılığının hızla yayıldığı hatta uyuşturucu baronların sigara kaçakçılığına yöneldiği tespit edildi.

Kaynak: Devrim TOSUNOĞLU / AKŞAM

Kaçak Sigara Operasyonu

Rize Emniyet Müdürlüğü Çayeli İlçe Emniyet Müdürlüğünce, 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu S.K.M. suçu kapsamında yapılan istihbari çalışmalar neticesinde 3 bin 182 paket kaçak sigara ele geçirildi.

Kaçak Sigara temin ederek sattıkları belirlenen E.H. (1971), K.K. (1983), S.Ç. (1947), F.Y. (1970), H.S. (1971), A.F. (1954) isimli şahısların Eskipazar Mahallesi ve Şairler Mahallesindeki ev, işyerleri ve araçlarında yapılan aramalarda 4 farklı noktada toplam 3 bin 182 paket yabancı menşeli sigara ele geçirildi.

Gümrük kaçağı olduğu değerlendirilen sigaralara el konulurken, şahıslar hakkında C.Başsavcılığının talimatları doğrultusunda yasal işlemler başlatıldı.

Rize’de Bonzai Yakalandı

Rize’de daha önce uyuşturucu madde kapsamında değerlendirilmeyen ve polisin yakalamadığı Bonzai denilen bir tür uyuşturucu yakalandı.

Önceki akşam Rize’nin Çayeli ilçesindeki bir evde yapılan aramada, 2011 yılı başında uyuşturucu madde kapsamına alınan BONZAİ maddesi ele geçirildi.

Rize Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 9 ayrı paket halinde daralı ağırlığı 28 gram olan Bonzai maddesine el konulmuş olup, söz konusu uyuşturucu maddeyi bulundurdukları gerekçesiyle yakalanan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

Dünya alarma geçti

Yakın bir tarihe kadar dünyada kullanımı yasak olmayan Bonzai maddesi, tütsü tozu olarak satılıyor. İnsanlar üzerinde öldürücü etkisi olduğu tesbit edilen Bonzai’nin giderek yaygın şekilde kullanılmaya başlanması üzerine bütün dünya alarma geçti; 2009 yılından itibaren birçok ülkede satışı yasaklandı. Türkiye’de de 2011 yılı başından itibaren uyuşturucu madde kapsamına alınarak satışı yasaklanan Bonzai’nin birçok uyuşturucu maddeden daha tehlikeli olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar Bonzai maddesinin ölüme kadar götürdüğünü belirterek, insan üzerinde yaratacağı olumsuzlukları şu şekilde sıralıyor:

“Söz konusu uyuşturucuların içerisinde kalbin çok fazla atması veya yavaşlamasına yol açan, kalpte ritim bozukluğu meydana getiren madde bulunuyor. Uzun dönem kullanımda psikosomatik bozukluklara yol açar. Halüsinasyon ve paranoyaların tetiklenmesine yol açar. Panik reaksiyonlar, depresyon hissi, anksiyete bozukluğu, artan kan basıncına bağlı vücut ısısında ani değişiklikler, dolaşım sistemini olumsuz etkilemesi, kas kontrolünde bozukluk, ciddi ruhsal bozukluk yaşayan kişilerin semptomlarında artış gözlemlenmesi, uykusuzluk ve diğer uyku bozuklukları, kısa ve uzun süreli bellekte yüksek hasara yol açmakta ve öğrenme yeteneklerini sınırlamaktadır.”

Uyuşturucu trafiği hız kesmiyor…

Öte yandan, Rize Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalarda toplam 1604 gram esrar ele geçirildi.

Toplam 1.604 gram esrar

Rize merkezde durdurulan bir aracın içinde yapılan aramada, torpido gözüne gizlenmiş vaziyette 5 ayrı parça halinde 204 gram esrar maddesi ile çarşaf diye tabir edilen esrar içmek için kullanılan sigara sarma kağıdı ele geçirildi. Araçta bulunan Ö.K., E.S. ve O.S. isimli şahıslar göz altına alındı. Adliyeye sevkedilen zanlılar, serbest bırakıldı.

Bir başka araçta ve araçta bulunan Ö.İ. S.E. isimli şahısların üzerinde yapılan aramada ise 1400 gram esrar ele geçirildi. Göz altına alınan iki şahıs, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaçak sigara

Rize Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, aldıkları bir ihbarı değerlendirerek, Güneysu ilçesindeki iki ayrı adreste ve il merkezindeki başka bir adreste olmak üzere 3 ayrı işyerine yaptıkarı aramalarda toplam 3 bin 185 paket kaçak sigara ele geçirdi. Göz altına alınarak adliyeye sevkedilen işyeri sahipleri F.A., K.A., E.B. ve M.Y., çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldılar.

Kaçak Sigara Yakalandı

Rize Merkez Çarşı Mahallesinde Yeni Orta Cami altında bulunan işyerlerinde yapılan aramalarda 3 bin 629 paket kaçak sigara ele geçirildi.

Rize Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince el altından satılan kaçak sigaralara el konulurken, ikisi yabancı uyruklu 9 kişi gözaltına alındı.

Yabancı uyruklular sınır dışı edilirken, diğer şahıslar serbest bırakıldı.

 

ÇAYELİ’YE JANDARMADAN SİGARA BASKINI

jandarma01Rize’nin Çayeli ilçesinde Jandarma tarafından yapılan kontrollerde Gürcistan menşeli çok miktarda kaçak sigara ele geçirildi.

Çayeli’deki bir taksi durağına kayıtlı ticari taksi durdurularak içerisinde yolcu olarak bulunan M.S’ye ait bagajda bulunan valizlerde yapılan aramada 1.000 paket, M.A. yönetimindeki 53 plakalı araçta yapılan aramada, kapı ve bagaj döşemeleri arasına gizlenmiş vaziyette 1.259 paket, D.A.H. yönetimindeki 53 plakalı araçta yapılan aramada, aracın arka bagaj kısmında yakıt deposu süsü verilen gizli bir bölmenin içerisine gizlenmiş vaziyette 1.550 paket olmak üzere toplam 3 bin 809 paket Gürcistan menşeli kaçak sigara ele geçirildi.

Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda ele geçirilen malzemelere el konulurken, şüpheliler hakkında yasal işlem başlatıldı.

ÇAY ARASI KAÇAK SİGARA

Jandarma ekiplerince Rize’nin Derepazarı ilçesinde yapılan yol kontrolleri sırasında, Rize’den İstanbul’a kuru çay taşıyan bir kamyonun kasasında yapılan aramada kaçak sigara ele geçirildi.

Bürücek Köyü Öksüz Petrol önü D-10 Karayolu üzerinde yapılan kontrolde C.K. yönetimindeki kamyonun kasasında kuru çayların arasına gizlenmiş olarak 18 adet büyük çuval içerisinde 3 bin 772 karton (37 bin 720 paket) sigaraya el konulurken, şüpheliler hakkında yasal işlem başlatıldı.

cay_arasi_sigara01

RİZE’DE KAÇAK SİGARA İLE RUHSATSIZ TABANCA YAKALANDI

Rize’de Jandarma tarafından yapılan kontrollerde iki adet ruhsatsız silah ve çok miktarda kaçak sigara ele geçirildi.

jandarma_operasyon01

Rize İl Jandarma Komutanlığınca 25 Şubat 2011 günü icra edilen yol kontrol ve arama faaliyetleri esnasında;

Ardeşen ilçesinde yapılan kontrollerde S.A. isimli şahıs yönetimindeki Rize plakalı otomobilde yapılan aramada 1 adet 6.35 mm.çapında kurusıkıdan bozma el yapımı tabanca, Çayeli ilçesinde yapılan kontrollerde C.K.isimli şahıs yönetimindeki Artvin plakalı otomobilde yapılan aramada 1 adet 9 mm.çapında ruhsatsız tabanca ve 8 adet tabanca fişeği ele geçirilmiştir.

Merkez ilçe ve Çayeli ilçesinde çeşitli seyahat firmalarına ait yolcu otobüsü ve araçlarda yapılan kontrollerde ise Y.P. ve M.K. ile Gürcistan uyruklu V.A’ya ait toplam 2 bin 607 paket muhtelif markalarda kaçak sigara ele geçirildi.

İlgili Cumhuriyet Savcılıklarının talimatları doğrultusunda ele geçirilen malzemelere el konuldu ve şüpheliler hakkında yasal işlem başlatıldı.

RİZE’DE KAÇAK SİGARA YAKALANDI

kaçak_sigara01Rize Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 7 bin 750 paket kaçak sigara ele geçirildi.

Yasa dışı yollardan yurda getirilerek iç piyasaya sürülenkaçak_sigara02 gümrük kaçağı sigaraların yakalanması konusunda yapılan çalışmalarda, Karadeniz Sahil Yolu üzerinde oluşturulan kontrol noktasına gelen Gaziantep plakalı bir araç durduruldu. Araçta bulunan şahısların şüpheli hareketleri üzerine uzman personel tarafından araçta yapılan aramada, aracın taban kısmında sonradan ek olarak yaptırılmış, gözle fark edilemeyecek şekilde gizli bir bölme olduğu tespit edildi. Tabana zulalanmış vaziyette 7 bin 750 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.

Sigaralara ve sigaraların taşınmasında kullanılan araca el konuldu; yakalanan iki şahıs hakkında 5607 S.K.M. suçundan yasal işlem başlatıldı.