Etiket arşivi: rtso

RTEÜ SEM’den AB Eğitim Programı

Rize Ticaret ve Sanayi Odası’nda AB Hibe ve Destekleri konulu seminer düzenlendi.

rteu-sem1

RTEÜ Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’nce, Rize Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile Avrupa Birliği Hibe ve Destekleri hakkında bilgilendirme semineri yapıldı. Seminerde, ülkemizde işletmelere verilen ulusal ve uluslararası hibeler, başvuru şartları ve destek oranları gibi konu başlıklarını içeren sunum yapıldı.

RTEÜ Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Üniversitelerin mevcut imkanları ile sanayinin mevcut imkanları birleştirilerek bilimsel, teknolojik ve ekonomik yönden gelişmeye önem vermekteyiz. Diğer bir ifadeyle, üniversitelerdeki mevcut bilgi birikimi ve yetişmiş insan gücü ile sanayinin mevcut tecrübesi ve finansal gücünün bir sistem dâhilinde birleştirilmesine RTEÜ Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi destek olmaya devam edecektir.” denildi.

RTEÜ Girişimcilik Topluluğu’ndan Kaynaşma ve Dayanışma Toplantısı

Öte yandan, RTEÜ Girişimcilik Topluluğu tarafından kaynaşma ve dayanışma toplantısı tertip edildi.

Bir kafede gerçekleştirilen etkinliğe Girişimcilik Topluluğu Başkanı Ferhat Çapan ve topluluk üyeleri, Genç Müsiad Başkanı Ali Osman Mercan ile yönetim kurulu üyeleri ve RTEÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Midilli katıldı.

rteu-girisimcilik-toplulugu

Toplantıda bir konuşma yapan Girişimcilik Topluluğu Başkanı Ferhat Çapan, topluluk olarak yaptıkları ve yakın gelecekte hayata geçirmeyi hedefledikleri faaliyetlerden söz etti. Çapan konuşmasını, çalışmalarına destek veren Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’ın eşi Menduha Kasap’a ve Rize Belediye Başkan Yardımcısı Coşkun Yeğen’e teşekkür ederek tamamladı.

Sohbet havasında geçen kaynaşma ve dayanışma toplantısı günün anısına çektirilen  toplu fotoğrafla sona erdi.

Karamehmetoğlu’ndan Açıklama

saban_aziz_karamehmetoglu01

Bugün haberlerde yer alan lojistik üs projesi ile ilgili olarak görüştüğümüz RTSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, haberde yer alan rakamların yanlış olduğunu, 4 milyar liralık bir projenin bulunmadığını söyledi.

CUMHURBAŞKANI İSTEDİ

Lojistik üs ile ilgili olarak A, B ve C versiyonu olan üç proje hazırladıklarını, bunların A’dan başlayarak birbirini takip eden projeler olduğunu vurgulayan Karamehmetoğlu, A versiyonunun 300 milyon dolar, B versiyonunun 480 milyon dolar, C versiyonunun da 813 milyon dolar tutarında olduğunu, C’nin B projesinin ilave yatırımlarını kapsadığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda ileriye bırakıldığını söyledi.

Buna göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği ile ilk olarak B versiyonu gerçekleştirilecek. Tutarı 480 milyon dolar olan B projesi tamamlandıktan sonra ileriki yıllarda 813 milyon dolar’lık C versiyonu devreye sokularak proje tamamlanacak…

HAVAALANI ÇED İHALESİ YAPILDI

Karamehmetoğlu, havaalanı için ÇED ihalesinin yapıldığını, 11. ay sonunda ÇED raporunun çıkacağını, 2015 yılı Ocak-Şubat aylarında ise yapım ihalesinin gerçekleştirilmesini beklediklerini söyledi.

Rize’ye Trabzon ve Giresun’dan Kazık

saban_aziz_karamehmetoglu01

Rize’de yapılması planlanan ve 4 Milyar TL’lik olduğu belirtilen Lojistik Üs Projesi, Trabzon ve Giresun lobisine yenik düştü. Ana proje yerine yavru projeye onay verildiği bildirildi.

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Lojistik Üs Projesinde Trabzon ve Giresun lobisine yenildiklerine vurgu yaparak, 4 Milyar TL’lik proje yerine 480 Milyon TL’lik projenin kabul gördüğünü söyledi.

Karamehmetoğlu, İyidere ilçesinde yapılması planlanan Lojistik Üs ile ilgili yaptığı açıklamada, “RTSO olarak C ve B versiyonu şeklinde iki proje hazırladık. Projelerimizden B versiyonunun yapılması uygun görüldü. Yaklaşık 480 milyon liralık bir yatırım. Denize dolgu yapılacak. Maalesef Trabzon ve Giresun lobisi bu projemizin C versiyonundan B versiyonuna düşmesinde etkili olmuştur.” dedi.

Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce Giresun’dan 40 kişilik bir heyet Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’ye ziyarette bulunmuş, lojistik üssün Giresun’da yapılması gerektiğini kaydetmişti.

Konuyu bugünkü köşe yazısına taşıyan Rize Kent Konseyi Başkanı Metin Topçu, karadenizvira.com’daki köşe yazısında Karamehmetoğlu’nun açıklamasını değerlendirmiş, 4 milyarlık proje yerine 480 milyon liralık projenin yapılmasının uygun görüldüğünü belirtmiş, bunun da Trabzon ve Giresun lobisinin işi olduğunu belirtmişti.

ERDOĞAN’A DESTEĞİN KARŞILIĞI!

Böylece yıllardır devlet yatırımlarından aslan payını alan Trabzon ile Türkiye’nin deniz dolgusu üzerine ilk havalimanı inşaatının yapıldığı Giresun’un lobi faaliyetleri sonucu, Cumhurbaşkanı çıkarmakla övünen ve Erdoğan’a her seçimde Türkiye rekoru kırarak destek veren Rize, bunun karşılığını da bu ‘kazık’la almış oldu.

İşte Metin Topçu’nun konuyla ilgili kaleme aldığı köşe yazısı…

GEL 2015 ŞUBAT,GEL!…metin-topcu

Cumhurbaşkanımızın Rize ziyareti öncesi ve sonrasında Rize dışındaydım.

Kulağım kirişte, hava limanı ile ilgili bir açıklama, bir söz duymak istedim.

Tek kelime yoktu maalesef…

İnternet sitelerinden bir kaçını aradım, sayın Cumhurbaşkanımızın gelişi öncesi sayfalarını neden hava limanı için teşekkür yazıları ile süslemediklerini sordum…

Meselemize yeteri ölçüde sahip çıkmasını bilmiyoruz…

Bugün Rizenin gerekçeleşmesi en muhtemel yatırımı hava limanıdır. Bütün bilimsel gerçekler bunu diyor…

Ki,o nedenle sayın Cumhurbaşkanımız raporumuz doğrultusunda yerel seçimler arifesinde Rizelilere hava limanı sözünü verdi 50 bin kişi önünde…

Şimdi bir haberden öğreniyorum ki hava limanı meselesi gündeme gelmiş

RTSO BAŞKANI Şaban bey “Rize Artvin Uluslararası Havalimanının çed raporu hazırlandı. Cumhurbaşkanımızın Rize ziyaretinde Havalimanı gündeme geldi. Muhtemelen 2015’in Şubat ayında yapımı için ihalesi yapılacak” dedi.

Bu muhteşem haberi Şaban beyden başkası bilmiyor mı yani…

Biliyor ama bir görünmez onları susturuyor…

İyiki varsın Şaban Bey kardeşim…

Zaten hava limanı meselesinde hep yanımda olan en önemli şahsiyet Şaban beydi.

Sağduyulu,karalı ve meselesini takip eden Rize için önemli bir şahsiyet…

Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum…

Şaban bey başka çok önemli bir şey daha dedi…

RTSO olarak C ve B versiyonu şeklinde 2 proje hazırladık. Projelerimizden B versiyonun yapılması uygun görüldü. Yaklaşık 480 milyon liralık bir yatırım. Denize dolgu yapılacak. Maalesef Trabzon, Giresun lobisi bu projemizin C versiyonundan B versiyonuna düşmesinde etkili olmuştur” dedi.

Şimdi kafamın tası atacak işte…

Hani 4 milyarlık proje idi…

Kim kimi kandırıyor…

Şaban bey bize olan doğruyu söylüyor, siyasiler nerde?

Neden C versiyorundan B versiyonuna düştük. Neden 4 milyarlık yatırımdan 480 milyonluk yatırıma düştük?

Bu soruların cevabını Rize kamuoyu öğrenmek istiyor…

Ki, C ve B veriyonunun ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Şaban beyde açıklamadı…

Lojistik üst kağıttan bir kaplana mı dönüştürüldü, bunun açıklanması lazım….

Kandırma zamanlarını yaklaşıyor anlıyorum da sizde beni anlayın ey siyasiler!…

Fazladan bir şey demek istemiyorum şimdilik…

Çünkü siyasiler dedim de aklıma geldi….

Zor durumda idim Ankarada…Kapalı alan fobim oluşmuş bay-pass tan sonra… Hac için vizemi yaptırmama rağmen rahatsızlık had safhaya ulaştığından gidemiyordum. Vekilimiz sayın Hasan KARAL beyi aradım. “Ne olur bana yardım edin” dedim. Acele ile ilgilendi, muayene ettirdi, verilen ilaçları aldım ama hanım gitti hacca ben gidemedim….

O nedenle fazladan bir şey demek istemiyorum. Birbirimize bu vilayette her zaman ihtiyacımız var.

Siyasi olarak hava limanı meselesinde bize en büyük katkıyı sağlayan, hatta bu noktaya gelmesinde en büyük amil Sayın Vekilimiz Hasan KARAL dır…

O nedenle beni bağışlasın ama yani Şaban Beyin hava limanı açıklamasını ondan beklerdim…

Çünkü yanıyor yüreğimiz bu konuda. Adeta ateş almışız…

Bu hava limanı meselesi aynen OVİT konusunda olduğu gibi yakıyor yüreğimi…

Kimseye, hiçbir oluşuma zarar vermek istemiyorum ama lütfen bu meseleyi kulağından tutmayın, belinden sarılın bu meseleye, bende her şeyimle sizinle birlikte olayım…

Şaban Beyin bu müjdesi “GEL  2015 ŞUBAT,GEL!…”deme sebep oldu…

Allah razı olsun kendisinden…

Çünkü bende öğrenmiştim ÇED ihalesinde son aşamaya gelindiğini ama açıklamayı erken bulmuştum…

Demek ki rapor sonuçlanmış, proje ihalesi süreci başlamış…

Siyasilerden bunları duymak istiyorum. Rize kamuoyu meseleyi can kulağı ile dinliyor.

Herkes bunu böyle bilsin…

Sevgi ve saygılarımla…

……………………………………

RTSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu’nun haberle ilgili açıklaması…

http://www.ajansrize.net/2014/10/31/karamehmetoglundan-aciklama/

Ağustos’ta Temel Atılacak

Çayeli ilçesi Musadağı Köyü Küçükarpik Mevkiinde inşasına başlanılan Rize Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi Projesi’nin Temmuz Ayı Durum Değerlendirme Toplantısı İnşaat alanında gerçekleştirildi.

cay_arastirma_gelistirme_mrk1

Proje Nihai Faydalanıcısı olan Rize Ticaret ve Sanayi Odasının Genel Sekreteri Gafur Karali, Proje Ortağı Rize Ticaret Borsası Genel Sekreteri İsmail Kocaman, Müteahhit ve Müşavir Firma temsilcileri, Recep Tayyip Erdoğan Ünv.İnş. Müh. Yrd. Doç. Dr. İlker Ustabaş, Rize Organize Sanayi Bölgesi Müdürü İnş. Müh. Hasan Günal ve RTSO Proje Memuru Fatma Nur İzmirli’nin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, proje ile ilgili gelişmeler değerlendirildi.

cay_arastirma_gelistirme_mrk2

Hazırlanan İş Planı ile sahada gerçekleştirilen faaliyetlerin karşılaştırılmasının yapıldığı toplantıda Ağustos Ayı içerisinde Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi için temel atma töreni yapılması kararı alındı.

Maliyeciler RTSO’da

maliyeciler-rtso1

Defterdar Dirican Rize’nin Vergi tahsilatında bu yıl da ilk altıda yer aldığını belirtirken, RTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Rize tüccarının verginin kutsallığını bilerek görevini yaptığını söyledi.

Rize Defterdarı Nurettin Dirican vergi haftası kutlamaları kapsamında Rize Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

Kaçkar ve Yeşilçay vergi dairesi müdürlerinin de bulunduğu ekiple beraber RTSO’ya gelen Defterdar Dirican, RTSO Yönetim kurulu başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu ile yönetim kurulu üyeleri Ramazan Meral, Ramazan Aydoğan ve Genel Sekreter Gafur Karali tarafından karşılandı.

Vergi haftası nedeniyle yapılacak faaliyetlerle ilgili olarak bilgi veren Rize İl Defterdarı Nurettin Dirican, Rizeli vergi mükelleflerinin bu yıl da vergi tahsilatı konusunda hassasiyetini gösterdiğini ifade ederek, “Geleneksel olarak kutlamakta olduğumuz vergi haftasının 25. yılındayız. Haftanın başlamasıyla beraber kurumsal olarak yürütmekte olduğumuz etkinlikleri çeşitli ziyaretlerle sürdürüyoruz. Bu kapsamda ziyaret ettiğimiz RTSO’ya oda üyesi mükelleflerimizin vergi tahsilatı konusunda gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz. Önceki yıl vergi tahsilatında ilk sırada yer almıştık, bu yıl da mükelleflerimiz aynı hassasiyeti gösterdiler ve ilk altıya girdik. Mükelleflerimize bol kazançlar diliyorum. Onlar kazansınlar ki, devlet de kazansın; el birliği ile daha güçlü bir Türkiye’yi oluşturalım” dedi.

maliyeciler-rtso2

RTSO yönetim kurulu başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, oda olarak Rize Defterdarlığı ile eskiden beri uyum içinde hareket ettiklerini belirterek “Vergi haftası nedeniyle ziyarete gelinmesi bizi mutlu etti. Üyelerimiz verginin kutsallığına inanarak vergi mükellefi olarak görevlerini en iyi şekilde yerine getirmektedir” dedi.

RTSO’dan Sağduyu Çağrısı

RİZE TİCARET VE SANAYİ ODASI’NDAN SAĞDUYU ÇAĞRISI…

2013 yılında, dünyada ve özellikle Avrupa’da ekonomik krizler baş göstermiştir. Bu nedenle ülkemiz için de oldukça sıkıntılı bir yıl olmuştur. Yıllardır süre gelen sorunlar çözülmesi güç bir yumak halini almışken, kimsenin çözmek için cesaret edemediği adımların atıldığı ve milletin iradesini ortaya koyma sürecinde olumlu ve güzel gelişmelerin yaşandığı bu süreci baltalamaya çalışan iç ve dış güçler farklı farklı tezgâhlar kurmaya çalışıyor. Anlaşılan odur ki, 2023 yılının Türkiye ekonomisinin, dünyanın ilk 10 ekonomisi içerisinde olması hedeflenen bir dönemde “bu başarıya nasıl engel olabiliriz” şeklinde yapılan çalışmalar hız kazanmıştır. Kişiler üzerinden kurulan bu tezgahlar ülkemizi giderek çıkmaza sokmakta ve ciddi bir kaos ortamı yaratmaktadır.

Son günlerde gündemde olan yolsuzluk ve rüşvet skandalı iddiası ile; işsizliğin, yoksulluğun, adaletsiz gelir dağılımı ile karşı karşıya kalan tüccarımızın dünyasında, siyasi hayal kırıklıkları oluşmuştur. Bu yıl içerisinde süre gelen olayların başlattığı kriz son günlerde yaşanan olaylar sonucunda tüccarımızı da etkilemeye başlamıştır. Bu karmaşanın ve kişisel menfaatlerin bertaraf edilerek milletçe kenetlenmemiz gerekmektedir.

Ülkemizde gerçekleşen bu gelişmeler ekonomik anlamda büyük hasarlara sebebiyet vermektedir. Bireysel fikirleri ve değerleri bir kenara bırakarak ülke menfaatlerini ön planda tutmak hepimize fayda sağlayacaktır. Bu bağlamda her ne amaçla olursa olsun, ülke ekonomisine zarar verecek olayların yanında değil karşısında olmamız gerekmektedir. IMF borcunun sıfırlandığı bir ortamdan kısa zamanda geldiğimiz durum birilerinin dikkatini çekmektedir. Faiz oranları ve TL değerindeki dalgalanmalar direkt olarak ekonomimizi etkilemektedir. Bilindiği üzere ithalat ve ihracatımızı döviz ile gerçekleştirmekteyiz. Özellikle kış aylarında yoğun şekilde kullandığımız doğalgazı döviz ile satın almaktayız. Bu nedenle döviz kurlarındaki 1 kuruşluk artış bile ülke bazında büyük rakamlar yapmaktadır. Bu rakamlar devletin kasasından, yani halkımızın cebinden çıkmaktadır. 76 milyon vatandaşımızın hakkı olan bu paraların şahsi menfaatlerde kullanılmasının affedilir ve kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Var olan haksız kazancın karşısında en önce biz oluruz. Ancak burada dikkatten kaçırmamamız gereken bir husus daha var. Yolsuzlukları ve usulsüzlükleri ortaya çıkarmak için başlatıldığı iddia edilen operasyonun, diğer yandan özellikle yabancı menşeli belirli grupların yaratılan kaos ortamından nemalanmasına sebebiyet vermesi de düşündürücüdür. Benzeri gelişmelerin yakın zamanda yaşanmış olması da halkımızın dikkatinden kaçmamıştır.

Ekonomik istikrara her geçen gün daha da yaklaştığımız bu dönemde, bu süreci sekteye uğratacak çeşitli olayların üst üste patlak vermesi düşündürücüdür. Yapılmak istenilen ayrışmanın ve sürtüşmelerin bizlere hiçbir şey kazandırmayacağı aşikârdır. Bu bir bakıma birilerinin büyüyen Türkiye’yi çekemeyişi, çeşitli sorunlarla boğuşan komşularımızın yanında bu hızlı yükselişimizi kabullenmeyişi olarak açıklanabilir.

Ülkemizde yaşatılmak istenilen bu kargaşa ortamından ilimiz de oldukça zarar görmektedir. Yaşanan maddi zararlar tüccarımızı ve sanayicimizi zor durumda bırakmaktadır.

Yeni yıla girerken ülkemizin bu sıkıntılı durumdan en az hasarla kurtulması için, tüm halkımızın, tüccarlarımızın ve sanayicilerimizin, birlik ve beraberliğimizi muhafaza edecek şekilde, sağduyulu davranmalarını temenni ettiğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarım.

Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU
Yönetim Kurulu Başkanı

Organize Oluyoruz

Rize OSB’de çalaışmalar son hızıyla devam ediyor…

Açıklamada, Rize OSB’nin geçmişten bugüne kadarki süreçte geçirdiği evreler de anlatılırken, altyapı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.

Rize’nin Kalkandere İlçesi’nde, 1 Eylül 2013’te yüklenici firma tarafından yapımına başlanmış olan Rize Organize Sanayi Bölgesi’nin günümüze kadar olan geçiş süreci ile ilgili çeşitli değerlendirmeler olmakla beraber, söz konusu süreç şu şekilde gelişti:

Yaklaşık 540 bin metrekare arazi üzerinde kurulması planlanan Rize Organize Sanayi Bölgesi’nin ilk olarak Rize OSB Uzlaşma Komisyonu’nda anlaşma sağlanamayan hak sahiplerine 214 bin 472 metrekare alan için 10.12.2012 tarihinde Bedel Tespit ve Tescil Davası açılmıştır. Bu dava sonucunda 179 bin 510 metrekare olan kısım karara bağlanmış ve hak sahiplerine ödemeleri yapılmıştır. Bu işlemler sonucunda yapılacak olan Rize OSB’nin yaklaşık 504 bin metrekarelik taşınmazı kamulaştırılmıştır. Bedel Tespit ve Tescil Davaları henüz devam etmekte olan 34 bin 962 metrekarelik taşınmaz için gerekli miktar bankaya İlgili Bakanlık tarafından yatırılmış olup ödeme için söz konusu davaların kararları beklenmektedir.

Bu itibarla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hukuki süreçle ilgili 26.06.2009 tarihli yazısı ile ara verilen “Rize Merkez Organize Sanayi Bölgesi 1. Etap Altyapı Yapım İşi” inşaatına, herhangi bir hukuki engel kalmaması nedeniyle, yine Bakanlığın 12.07.2013 tarihli izin yazısına istinaden 01.09.2013 tarihi itibarıyla başlanmıştır.

Devam eden yapım süreci içerisinde 31.10.2013 tarihi itibarıyla Rize Organize Sanayi Bölgesi altyapı çalışmaları kapsamında, OSB içinde ve OSB’ye ulaşımda kullanılacak 4 bin 500 metrelik yol açma çalışması tamamlanmış olup, diğer çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Vali’ye Sert Uyarı

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Karamehmetoğlu, Trabzon eski Valisi Recep Kızılcık’ın, ‘Lojistik Merkez Trabzon’dan kaydırılırsa, şehir başta lider olma özelliği olmak üzere tüm artı değerlerini yitirir. Bu proje bu kadar önemlidir’ şeklindeki açıklamasına sert tepki gösterdi. Karamehmetoğlu, Vali Kızılcık’ı bir kamu görevlisi ve devletin valisi olduğunu hatırlamaya çağırdı. RTSO Başkanı, demiryolu için de tarihi bir uyarıda bulunarak, Ovit’in en kısa güzergah olduğunu, demiryolunun buradan gelmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Deniz VARLI-ÖZEL HABER

Karamehmetoğlu, bilindiği gibi Rize için lojistik merkez sözünü ilk kez dillendiren isimdi ve geçen yıl kendisiyle yaptığımız röportaj büyük yankı uyandırmıştı. İyidere Lojistik Merkez kararının alınması sonrası RTSO Başkanı Karamehmetoğlu’nun bu yeni açıklamaları yine çok konuşulacak… 

Daha önce, ‘Trabzon ticari kafaya sahip şehirdir. Bu yüzden lojistiği öncelikle haketmektedir’ şeklindeki sözleriyle başta Rize olmak üzere DOKA illerinin tepkisini üzerine çeken, bu sözlerinin Rize Milletvekili olan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile ‘Devleti tüccar mantığıyla yönetiyoruz’ diyen Rizeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı rahatsız ettiği bilinen ve beklenmedik şekilde son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Recep Kızılcık, lojistik merkezin İyidere’de yapılacağının açıklanması sonrası, garip açıklamalarına devam etti. Kızılcık’a en sert tepki, bu kez Rize’nin en önemli meslek kuruluşu olan Rize Ticaret ve Sanayi Odası’ndan geldi.

Kızılcık, son açıklamasında; lojistik merkezin Trabzon için olmazsa olmaz olduğunu tekrarlarken, Trabzon’un tarihi misyonunun lojistikle taçlanacağını, ekonomik kalkınmasının bununla şahlanacağını, bu merkezin Trabzon dışında bir yerde kurulması halinde, şehrin başta lider olma özelliği olmak üzere tüm artı değerlerini yitireceğini, Trabzon’un tarihten gelen bütün özelliklerini kaybedeceğini, ekonomik olarak zarara uğrayacağını söyledi.

VALİ KENDİNİ MİKROMİLLİYETÇİLİĞİN İÇİNDE KAYBETTİ

Trabzon eski Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın lojistikle ilgili çıkışlarını devam ettirmesi ise Rize kamuoyunun yeniden tepkisini çekti.

Eski Vali’nin kendisini mikromilliyetçilik rüzgarına kaptırdığını ve bir Vali’ye yakışmayan açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, “Sayın Vali, bir kamu görevlisi olduğunu, devletin valisi olduğunu unutmuş ve ne yazık ki, maksadını aşan açıklamalar yapmış. Bu havzada yapılan yatırımlar, Türkiye’nin yatırımlarıdır. Rize’nin yatırımı olarak lanse edilmesi doğru değil. Doğu Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu bölgesindeki vilayetlerin hepsi, bu lojistik merkezden azami ölçüde istifade edecektir. Ayrıca, Karadeniz limanlarının hepsinin değerini artıracaktır. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu 10 yıl sonra lojistikle beraber ekonomik anlamda sıçrama yapacaklardır” dedi.

OSB’DE SONA GELİNDİ

Organize Sanayi Bölgesinde Rize Valisi Nurullah Çakır’la beraber incelemelerde bulunan RTSO Başkanı Karamehmetoğlu, Organize Sanayi Bölgesinde artık hukuki hiçbir sorun kalmadığını, altyapı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. RTSO Başkanı Karamehmetoğlu, Rize OSB’de ilk etapta 37 parsel oluşturulduğunu, bu 37 parsel için 80’in üzerinde yatırımcının tahsis için başvuruda bulunduğunu belirterek, önümüzdeki birkaç yıl içinde ikinci belki üçüncü OSB’nin gündeme gelebileceğini ifade etti. 

HAVAALANI VE DEMİRYOLU

Ovit projesi ve lojistik merkezle beraber, bölgenin ihtiyaç duyduğu yatırımları; havaalanı ve demiryolu olarak sıralayan RTSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, günümüzde iletişim ve ulaşım başdöndürücü bir hıza ulaşmış durumdadır. Bu şartlarda işadamı için dakikalar, hatta saniyeler önem taşırken, yatırım yaptığı noktaya en kısa sürede ulaşımının sağlanması gerekir. Yatırımcı, İstanbul’dan Trabzon’a geldiği süre kadar zamanı, bir de Trabzon’dan Rize’ye gelmek için harcarsa, günümüz dünyasında bu kabul edilemez. Belki 50 yıl önce hayat bu kadar hızlı akmıyorken olabilirdi ama bugün bunu bekleyemezsiniz. Dolayısıyla, lojistik merkeze yakın bir konumda havaalanını mutlaka faaliyete almamız gerekiyor. Bununla beraber, dünyada taşımacılığın en ucuz ve güvenli yolu olan ‘Suyolu-demiryolu’ hattını kesintisiz şekilde sağlamak şarttır” dedi.

DEMİRYOLU İÇİN EN KISA GÜZERGAH

Karamehmetoğlu, demiryolu güzergahı için çeşitli mikromilliyetçi duyguların yine devrede olduğunu ifade ederek, “Hep, şunu söylüyoruz. Bir dar bölge, bir vilayet kalkınsın diye ülkenin kaynakları heba edilemez. Planlamalarda bölgesel ve ulusal ölçek kullanılmalıdır. Ulusal çıkarlar neyi gerektiriyorsa, en kısa güzergah hangisi ise; memeleketine, yerine bakılmaz, yatırım en verimli yere yapılır. Güneyin kuzeye ulaştığı en kısa güzergah Ovit güzergahıdır ve demiryolunun bu güzergahtan getirileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Çocuklara RTSO İlgisi

Çocuk Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret eden RTSO heyetine bilgi veren Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Erol Çevrim, Rize’ye modern Sosyal Hizmetler Merkezi yapılacağını söyledi.

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, Rize’de yeniden yapılanan Sosyal Hizmetler Merkezi ile Çocuk Evi Koordinasyon Merkezini ziyaret ettiler.

Rize’de Yetiştirme Yurdu’ndan sonra Atatürk Çocuk Yuvasının da kapatılması sonrası kurulan Çocuk Koordinasyon Merkezi ile Sosyal Hizmetler Merkezi’nin işlevleri hakkında RTSO heyetine bilgi veren Çocuk Koordinasyon Merkezi Müdürü Mücella Sadıkoğlu ve Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Erol Çevrim, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının projeleri kapsamında çalışmalarını sürdüklerini belirterek, “Bakanlığımızın projeleri kapsamında, Rize’de önce Yetiştirme yurdunu, ardından Atatürk Çocuk Yuvasını kapattık. Çocuklarımızın bir kısmını koruyucu ailelerin yanına bir kısmını da tuttuğumuz çocuk evlerine yerleştirdik. Bakanlığımızın hedefi de buydu. İlimizde Çocuk Koordinasyon Merkezi kuruldu. Türkiye’de ilk olarak Rize bunu başardı. Ayrıca ilk etapta, 2013 yılı içinde kurulması planlanan 114 adet Sosyal Hizmetler Merkez Müdürlüklerinden bir tanesi Rize’de kuruldu. Geçici olarak Eski Atatürk Çocuk Yuvasında Hizmet vermeye başlayan Sosyal Hizmetler Merkezi için ihale açılacak. Rize mimarisiyle de çok modern bir merkeze kavuşacak.”

RTSO yönetim kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, ziyaretle ilgili olarak yaptığı açıklamada, odanın sosyal faaliyetlerinden birini gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Ticaret ve Sanayi Odası meclis başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimizle ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Rize Çocuk Koordinasyon Merkezimizi ziyaret ettik, bizleri bilgilendirdiler. Burada yeni bir yapılanma olduğunu gördük. Bakanlığımızın koymuş olduğu hedefler doğrultusunda yapılan çalışmalarda hedeflerin önüne geçmişler. Bu bizleri ziyadesiyle memnun etti. Kendilerini Rizemiz tüccarı adına tebrik ediyorum. Bu vesileyle bakmakta oldukları çocuklarımıza bir nebze olsun katkı sunmak amacıyla kendilerine almış olduğumuz okul kırtasiye malzemelerini odamız adına takdim ettik. Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün ve Çocuk Koordinasyon Merkezinin çalışmaları hakkında verdikleri bilgilerden dolayı ve yaptıkları hayırlı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Çay Araştırma Merkezi İçin İhale

Rize Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi Projesi, yapım aşamasına geldi.

Rize Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ticaret Borası ortaklığı ile gerçekleştireceği 10 milyon Avro proje bedelli Çay Araştırma ve Uygulama Merkezinin inşaat yapım işi için ihale açıldı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Bölgesel Rekabet Edebilirlik Programı Koordinasyon ve Uygulama Birimi, sözleşmede FIDIC kurallarına bağlı kalınarak, Rize’de yapılacak inşaat işleri için (Çay üretim tesisi, geri dönüşüm tesisi vb.) iş sözleşmesi ihalesi düzenledi.

Konuyla ilgili olarak Rize Ticaret ve Sanayi Odasından yapılan açıklamada, AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) alt bileşenlerinden Bölgesel Kalkınma bileşeni altında finanse edilen projenin ihale sürecinin, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bölgesel Rekabet Edebilirlik Programı Koordinasyon ve Uygulama Daire Başkanlığında yürütüleceği bildirildi.

İhale ilanları, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı-IPA web sayfasından (https://ipa.sanayi.gov.tr) yayımlanırken, ihale tarihinin 12.08.2013 olduğu bildirildi.

İLAN: