Etiket arşivi: sayısal loto nasıl tutturulur

Sayısal Loto 3G Hızında

Şans oyunlarının oynandığı eski makineler toplatılarak yerine 3G teknolojisine sahip dokunmatik ekranlı makineler dağıtılmaya başlandı

Milli Piyango İdaresi, Sayısal Loto, Süper Loto, Şans Topu ve On Numara oyunlarının oynandığı eski makineleri bayilerden toplayarak yerine dokunmatik ekranlı, 3G teknolojisine sahip makineleri dağıtmaya başladı.

Yaklaşık 20 milyon dolar harcayarak sayısal oyunlar sistemini, idarenin iletişim sistemini ve oyun terminallerini yenileyen İdare, yaptığı yatırımlarla yeni yıla yeni yüzüyle girecek. Sayısal oyun sistemi alt yapısının yetersiz hale gelmesi ve mevcut makinelerin ömrünü tamamlaması nedeniyle bir süredir sıkıntılar yaşayan İdare, bayilerdeki eski oyun makinelerini yenileriyle değiştirmeye başladı. Dokunmatik ekranlı ve 3G teknolojisine sahip yeni sayısal oyun makineleri, çok daha hızlı işlem yapıyor.

Ankara’da Emek Büfe Sayısal Bayi Hüseyin Çoban, yeni sayısal oyun makinelerinin eskisine göre daha az yer kapladığını ve çok daha kullanışlı olduğunu söyledi. Yeni makinelerin kullanılmasıyla ilgili 2-3 saatlik eğitim aldıklarını ifade eden Çoban, ”Yeni makinelerde işlemler oldukça hızlı gerçekleştiriliyor. En güzel özelliği ise müşterinin de görebileceği ayrı bir ekranının bulunması. Müşteri, ne kadar ikramiye kazandığını veya ne kadarlık oyun oynadığını bu monitörden görüyor” dedi.

Yeni makinelerde kullanılan kuponların eskiye göre yüzde 50 daha küçük ebatta olduğunu anlatan Çoban, bu sayede kağıttan da tassarruf edileceğini kaydetti. Eski makinelerin sık sık arızalandığını, böyle bir durumlarda da merkezi aramak zorunda kaldıklarını ifade eden Çoban, ”Onlar telefondan bizleri yönlendirip arızayı gidermeye çalışıyordu. Bazen arızanın giderilmesi 2-3 saati alıyordu. Yeni makineler arızayı tespit ederek, kurulan 3G sistemi sayesinde merkezle iletişime geçiyor ve arızayı kendisi gideriyor” diye konuştu.

Eski makineler 15 yaşındaydı
Türkiye genelinde yaklaşık 4 bin sayısal oyun makinesi bulunuyor. İdare, tüm bu makileri toplayarak yerine yenilerini koyacak. Yeni makineler, mevcut bayilere ek maliyet getirmeyecek. Yeni yılda oyun makinelerinin sayısı ise 5 bine çıkarılacak. Türkiye’deki sayısal makineleri 1996 yılında kullanılmaya başlanmıştı.

İdare, yeni sayısal oyun makineleri ve iletişim altyapısının yenilenmesiyle ilgili olarak geçtiğimiz yaz ihaleye çıkmıştı. İdarenin tüm sistemlerinin yenilenme maliyeti ise 19 milyon 400 bin doları bulmuştu. Yetkililer, 2012 yılının ilk çeyreği itibariyle sayısal oyun makinelerinin ve merkezi oyun sisteminin tümüyle yenilenmiş olacağını açıklamıştı.