Tarih: 23.04.14       
Reklam Alanı
İŞİNE AŞIK ADAM: ERSİN GÜRELER

ersin-ajansrize.net01Ç.Rizespor’un bu sezonki takım kaptanı Ersin Güreler, AjansRize.Net’e verdiği röportajda yaptığı işe aşık olduğunu, Rizespor’la arasındaki ilişkinin maddiyattan çıktığını, bu kulübe her şart ve ortamda maddiyat düşünmeksizin hizmet etmenin kendisi için onur olacağını söyledi.

Beşiktaş’a Daum’un ısrarla istemesine rağmen neden gidemediğini, Fatih Terim’li Galatasaray’a transferini kimin engellediğini, Trabzonspor transferini hangi menejerin suya düşürdüğünü anlatan Kaptan Ersin, Diyarbakır’da neler yaşadı? Ekrem Cengiz’in başkanlık yaptığı dönemle şimdiki yönetim anlayışı arasında ne farklar var? Türk futbolundaki sol bek sıkıntısı ve Beşiktaş kaptanı İbrahim Üzülmez hakkında neler söyledi?  Hepsini röportajımızda bulacaksınız…

AjansRize.Net-Özel Röportaj
Deniz Varlı-Selim Denizalp

ersin-ajansrize.net06

Ersin Güreler, 7 Eylül 1978 İstanbul doğumlu. Makedon göçmeni ailenin 3 çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Ersin’in profesyonel futbolcu olan iki de kuzeni var. Bunlar, Eskişehirspor’da oynayan Bülent Kocabey ile Kartalspor’un golcü oyuncusu Erhan Şentürk…

Endüstri Meslek Lisesi mezunu olan Kaptan Ersin futbola küçük yaşlarda Zeytinburnu’nda başladı. Akdeniz Bölgesi dışında Türkiye’nin diğer bölgelerinde birçok takımda görev yaptı. Sırasıyla, Giresunspor, Beykoz, A.Sebat, Göztepe, Konya, Rize, İstanbulspor, Kocaeli, Diyarbakır, Eskişehir, tekrar Diyarbakır ve ikinci kez Rizespor’da forma giyen Ersin Güreler, Eskişehir ve Diyarbakırspor ile şampiyonluk yaşadı. Güreler, maddi imkansızlıklara rağmen şampiyonluk yaşadığı Diyarbakır şehrini unutamıyor. Orada yaşanan şampiyonluğu; sağlanan aile ortamı ve kardeşliğe bağlayan Ersin, aynı kardeşlik ve aile ortamını bu sezon Rizespor’da sağladıklarını belirterek, “Sezon sonu mutlu sona ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

ersin-ajansrize.net02Futbola başladığında babasının çok destek olduğunu anlatan Kaptan, “Ailemden her türlü desteği gördüm. Okumayı hiç düşünmüyordum. Benim hayatım %100 futboldu. Lise döneminde tercih etme durumuna geldiğimde futbol ağır bastı ve o yönde ilerledim” diye konuştu.

Profesyonel olarak Giresunspor formasıyla çıktığı ilk maçta Orduspor’a bir de gol atan Ersin, futbolu çok yönlü oynayabilen bir oyuncu. Şu an oynadığı mevki olan sol bek dışında, forvet arkası, sol açık ve ön libero olarak da birçok maçta başarıyla görev yaptı.

2,5 sene Giresunspor’da oynadıktan sonra 1 sezon Beykoz’da top koşturdu. Şampiyonluğu kılpayı kaçırdığı sezon A. Sebatspor’un kadrosunda yer alan Ersin Güreler, sonraki sezon Göztepe formasıyla Süper Ligde oynadı. Daha sonra Konyaspor’a transfer oldu ve 2004-2005 sezonunda Rıza Çalımbay’ın isteği ile Rizespor’a transfer oldu.

O sezon Süper ligde fırtına gibi esen Ç.Rizespor, ilk yarıyı 5. sırada bitirmiş, devre arası Rıza Çalımbay ile Koray Avcı Beşiktaş’a gitmişti. 1 yıl İstanbulspor’da kiralık olarak oynayan Güreler, sonraki sezon 100 bin TL bonservis bedeli karşılığı Rizespor’dan Kocaelispor’a transfer oldu.

Oradan Diyarbakırspor’a giden Ersin, sonraki sezon gittiği Eskişehirspor’da Nejat Biyediç’le şampiyonluk yaşadı. Tekrar Diyarbakır’a döndü ve bir şampiyonluk da maddi sıkıntılarla boğuşanersin-ajansrize.net03_ersin_gureler kırmızı-yeşilli Güneydoğu ekibiyle yaşadı. 2 yıl üst üste şampiyonluk yaşayan Ersin, geçen yıl devre arası, birçok kulübün istemesine rağmen çok sevdiği eski kulübü Rizespor’a eski yönetici Ulvi Süvarioğlu’nun etkisiyle, fedakarlık yaparak geldi. Ersin Rizespor’la ilişkisini şöyle anlattı:

“Rizespor’la ilişkilerim maddiyattan çıkmıştır. Herşeyden önce samimiyet var. Başkanımız ve yöneticilerimizden gördüğüm samimiyet benim için çok önemli. Bu samimi ortam nedeniyle aramızda para konusunda hiçbir sorun olmaz, bundan sonra Rizespor’la her türlü anlaşırım. Burada futbolu bıraktıktan sonra da hizmet etmek benim için şeref olur.”

Ekrem Cengiz dönemi ile şimdiki yönetim anlayışı arasında çok farklar olduğunu belirten Kaptan Ersin şöyle konuştu:

“İki dönem bu kulüpte görev yaptım. İlk geldiğimde başkanımız Ekrem Cengiz’di. Başkanımız hep yanımızdaydı, bize maddi manevi çok büyük destek oluyordu. O yıllarda kolej takımı havası yakalayarak, Süper Ligde başarılı bir grafik çizmiştik. O dönem daha çok kişisel ilişkilerle transferler yapılıyordu. Siyasetçilerin, işadamlarının, sanatçı ve bürokratların araya girmesiyle yapılan transferlerle kalıcı başarıyı yakalamak mümkün olamadı. O dönem Rizespor’a gelen futbolcular ekstra transfer ücretleri ödendiği için burayı tercih ediyordu. Başka kulüplerin teklifinden çok daha fazla para ödenerek futbolcu alınabiliyordu. Şimdi ise durum tam tersi; futbolcular fedakarlık yaparak Rizespor’a gelmek istiyor. Futbolcular burada üst düzey oyuncu saygınlığı görüyor. Yeni yönetimimiz, kurumsallaşma adına çok önemli adımlar attı. Kişilere bağlı değil, sisteme bağlı bir anlayış geldi. Bu anlayışın Rizespor’a kalıcı başarılar getireceğine inanıyorum.”

ersin-ajansrize.net04Ülkemizde son yıllarda sol bek sıkıntısı var…

Türkiye’de son yıllarda sol bek mevkiinde fazla sayıda oyuncu yetişmediğini belirten Ç.Rizespor kaptanı Ersin Güreler, Türkiye’deki faal futbolcular içinde en iyi Sol bek’in ilerleyen yaşına rağmen Beşiktaş’ın takım kaptanı İbrahim Üzülmez olduğunu söyledi. Milli takımda oynayabileceği konusunda çevresinden iltifatlar alan Kaptan Ersin, “Bana çevremden ’25-26 yaşında olsaydın milli takımın değişmez oyuncusu olurdun’ diyenler var. Bence milli takımı sol bek olarak hak eden tek kişi İbrahim Üzülmez’dir. Futbolcunun en verimli yaşı bana göre 30-35’tir. Çok iyi bir arkadaşım olan İbrahim’in oyunda devamlılığı ve temposu çok iyi, takım arkadaşlarına pozitif enerji veriyor, defansta hatasız, ofansta elinden geleni yapıyor. ‘Deli İbrahim’ yakıştırması, hırsından kaynaklanıyor; yoksa dünya tatlısı bir insandır” dedi.

Sol bek oynayan bazı futbolcuların birçok frikik golü attığını hatırlattığımız Kaptan Ersin, “Sol bek olarak benim öncelikli işim, hocamın verdiği görevi yerine getirmektir. Frikik kullanmak ekstra bir iştir. Roberto Carlos, Gökçek Wederson, Da Silva gibi sınırlı sayıda sol bek bu tip goller atmıştır. Eski takım arkadaşım Abdullah Ercan’ın bile frikik golleri sayılıdır” dedi.

Ümit Hocayı nasıl tarif edersin, daha önceki yıllarda birlikte çalıştınız mı?

Daha önce Kocaeli’de çalıştım Ümit hocayla… Hocamız dışardan sert imajlı gözükür ama iç dünyası çok farklıdır. Disiplinlidir, futbolcuyla birebirde her zaman bir abi şefkati gösterir. İç dünyasında karıncayı bile incitmeyecek incelikler taşır.

Çalıştığın hocalar içinde iz bırakanlar kimler oldu?

Çalıştığım hocalar içinde kişiliği, duruşu ile şimdiki hocam Ümit Kayıhan ve Nejat Biyediç benim için unutulmazdır. Çok büyük katkıları var. Uğur Tütüneker ve Bahri Kaya da çok iyiler. Rahmetli Tevfik Lav hocam inanılmaz bir insandı. Allah’tan rahmet diliyorum.

Şimdiki aklım olsa menejere uymaz, Trabzonspor’a imza atardım

Büyük takımlardan hiç teklif aldın mı?

A.Sebat’ta oynarken, Daum beni Beşiktaş’a ısrarla istiyordu. Sezon sonu Daum’un yerine gelenersin-ajansrize.net05 Lucescu, ‘2. Ligden futbolcu almam’ dedi. Böylece transferim gerçekleşmedi. Beşiktaş’la beraber Trabzonspor’dan da teklif almıştım. Beni arayan Özkan Sümer hocam, ‘Biz sana Beşiktaş’ın verdiği astronomik rakamı veremeyiz ama bizi tercih edersen, seni takımda görmek isteriz’ şeklinde teklifte bulunduğunda, o zamanki menejerim Erhan Önal’ın beni yanlış yönlendirmesi ve gençliğimin verdiği acemilikle Trabzonspor’un bu teklifini kabul etmedim. Şimdiki aklım olsaydı, paraya-pula bakmaz Trabzonspor’a giderdim.

Aynı sezonun sonunda, Fatih Terim’li Galatasaray’a transferim sözkonusu olduğunda Trabzonlu teknik direktör Kadri Özcan’ın benim için ‘Ofansta daha iyi’ demesi üzerine Fatih Hocam benden vazgeçti.

Diyarbakır’ı çok seviyorsun. Teklif gelirse tekrar gider misin? Diyarbakır nasıl bir yer?

İlk gittiğimde bana ‘Buraya gelen ağlayarak geliyor, giderken de ağlayarak gidiyor’ dediler. Gerçekten de Diyarbakır şehri dışarıdan anlatıldığı gibi değil. İnsanları çok sıcak ve samimi. İstanbul’daki, İzmir’deki, Rize’deki huzur ve güvenlik aynı şekilde Diyarbakır’da mevcut. Batıda nasıl mutlu ve huzurlu yaşadıysam, orada da huzur içinde mutlu bir şekilde yaşadım. Terörü, huzursuzluğu zerre kadar hissetmedim. Farklı yansıtılmak istenen bir Diyarbakır profili var ama çok sıcak ve samimi insanların bulunduğu bir şehir… İnsanlar o bölge ile alakalı yanlış, önyargılı düşüncelere kapılmasınlar. Ben iki dönem orada yaşadım. Tekrar iyi bir yönetim oluşursa Diyarbakır’da yeniden görev alabilirim.

Gençlere tavsiyelerin neler?

Şu an kadromuzdaki genç kardeşlerimiz çok şanslılar. Kadroda pırlanta gibi ağabeyleri var. Gençlere örnek teşkil ediyorlar. Biz genç kardeşlerimize burada her konuda yardımcı oluyor, bilgi ve birikimlerimizi onlara aktarıyoruz. Bizim dönemimizde böyle ağabeylerimiz yoktu.

İdmandan önce fitnesa gidip ağırlık çalışmaları, idman sonrası bireysel çalışmalar yapabilecekleri harika bir ortam var. Tesislerimizde futbolcunun çalışması için her şey mevcut. 18 yaşında keşke bu tesislerde bulunsaydım. Bunun kıymetini bilmelerini genç arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Altyapıda başka bekleyen birçok futbolcu var. Burası yarışmacı bir kulüp, kendileri bu imkanları kullanıp yeterli duruma gelmezlerse, başka genç oyuncuların onların yerini alabileceğini unutmasınlar.

ersin-ajansrize.net07En fazla seni zorlayan sağ kanat oyuncusu kim?

Oynadığım maçlar içinde beni zor durumda bırakan pek oyuncu olmadı. Bolu’da Fabiano iyi ama o da bizim maçta oynamadı. Her futbolcunun kendine has özellikleri var. Biz de tecrübemizle o silahları etkisiz hale getiriyoruz.

Hakemlerle sürekli maç içinde diyalog halindesin, hırçın görüntü veriyorsun…

Bu sene inanılmaz şekilde hakemlerin bizim üzerimizde negatif etkileri oldu. Bunları, hakem hatalarını görünce kaptan olarak hakkımızı savunmak amacıyla hırçın görünebiliyorum. Takımın menfaati için. İnanılmaz hakem hataları ile karşı karşıya kalıyoruz. Son iki maç canlı örnekleridir. Tavşanlı maçında attığımız 2 gol geçersiz sayıldı, TV’de gösterilmedi bile… Hakem camiasından bunların tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz. Bundan sonra hakem hatalarıyla puan kaybetmek istemiyoruz.

Kaptan, ilk 6 için hangi takımları şanslı görüyorsun?

Kendi hesabıma göre, kadrolara bakıyorum; belki otoriteler göstermiyor ama bizden sonra en şanslı takım olarak Orduspor’u görüyorum. Kadrolarında benim eski takım arkadaşım olan futbolcular var. 90 dakika boyunca oyunu bırakmıyorlar. Sonuna kadar mücadele eden takımlar bu ligde başarılı oluıyor, istediğini elde ediyor. Bunun dışında Samsunspor, Denizli ve Boluspor ilk 6 içinde yer alır diye düşünüyorum.

Bank Asya’daki heyecan fırtınası bu sezon Süper Ligde yaşanmıyor. Trabzonspor, açık ara giderken bizim ligde 1. ile 9. takım arasında çok az puan farkı var. Üst sıralarda puanlar birbirine çok yakın ama 2. devrenin ortalarında kopmalar başlar. Erciyes ve Tavşanlı takımlarının gerileyeceğini düşünüyorum. Kadroda tecrübeli oyuncuların sayısı fazla olan ve maddi sorun yaşamayan takımlar lig sonu daha başarılı olacaklar.

Özel hayatından bahsedelim, futbol dışında neler yapıyorsun, eşinle nasıl tanıştın?

Burada ailemle beraber yaşıyorum. Eşimle ablam aracılığı ile tanıştım, 6 yıllık evliyim. İki çocuğumuz var; Hamza 6, Rana 3 yaşında… Mütevazi bir yaşantım var. Sabah kahvaltı yaparak idmana giderim, oradan da eve dönerim. Bütün mutluluğunu evinde yaşamaya çalışan bir insanım. Eşim bana çok yardımcı oluyor. 2 çocuğumuz var ama eşim 3 evladı varmış gibi bize bakıyor. Onun hakkını ben ödeyemem. Allah razı olsun ondan…

Futbolcu olmasaydın hangi mesleği seçerdin?

Kendi işyerimiz var. Baba mesleği olan imalatçılık yapardım. Babam, İstanbul’da bisküvi pişirme bantları imalatı yapıyor. Futbolcu olmasaydım, onunla birlikte çalışırdım.

Neden 15 numara, maçlara çıkarken bir uğurun var mı?

Uğurum yok. Abdestsiz ve duasız maçlara çıkmam. 15 numarayı eşimin isteği ile göze hoş geldiği için tercih ediyorum.

Beğendiğin ligler…

Avrupa liglerinden İspanya La Liga’yı beğeniyorum. R.Madrid, çocukluğumdan beri tuttuğum Avrupa’daki tek takımdır. En iyi, göze hoş gelen futbol İspanya’da oynanıyor.

Futbol dışında başka spor dalı ile ilgileniyor musun, hobilerin var mı?

Yüzmeyi seviyorum. Yaz döneminde basket oynarım. Kitap okumayı severim.

Tatil için tercih ettiğin yöreler…

Tatilde daha çok Ege’yi tercih ediyorum. Karadeniz, bana göre keşfedilmemiş bir bölge. İnsanlara Karadeniz yeterince anlatılamamış. Çoğu kimsenin haberi yok. İnanılmaz doğal güzellikler var Karadeniz’de. Ailem, akrabalar zaman zaman geldiğinde, Uzungöl’e Ayder’e İkizdere Ridos’a gidiyoruz. Çayeli’nde Lale ve Hüsrev’in meşhur kurufasulyesine bayılıyoruz.

Bundan sonraki hedeflerin neler?ersin-ajansrize.net08

Kendi hayat prensibim; bulunduğum konumun hakkını en iyi şekilde verebilmektir. Bunu verebildiğim müddetçe futbola devam edeceğim. Veremeyecek duruma geldiğimi hissettiğimde futbolu bırakırım. Bu benim hayat felsefem… Futboldan sonra ya menejer ya sportif direktör olarak devam etmeyi düşünüyorum.

Sevmediğin davranışlar nelerdir?

Gevşek insanları, işinin hakkını vermeyen insanları sevmiyorum. Benim karşımda şımarık, gevşek, konsantre olmayan, işine saygı duymayan insan görmek istemiyorum. Herkes bulunduğu konumun hakkını vermelidir.

2 puanı taraftar alır, kalan 1 puanı da biz futbolcular…

Şehirle ilişkileriniz nasıl, taraftar desteğini yeterli buluyor musun?

Rize şehri bana ve aileme inanılmaz sevgi gösteriyor. Bunun için tüm Rizelilere teşekkür ediyorum. Taraftardan maçlara daha fazla ilgi göstermesini bekliyoruz. Ordu maçını izledim, gıpta ettim. O stadın ful dolmasını istiyoruz. Stad dolu olduğunda bizim motivasyonumuz artıyor, rakibin gardı düşüyor. 2 puanı seyirci alıyor, biz 1 kalan puanı alıyoruz. Bir kupa maçında Trabzon gelip bu stadı doldurabiliyorsa bizim de doldurmamız gerek.

Ersin Güreler kendini nasıl tanımlar?

Sevgi ve muhabbetten yanayım. Akraba ilişkilerine değer veririm. Pozitif bir insanım, iyi niyetli ve elimden geldiğince insanlara yardımcı olmaya çalışırım. İşine aşık, bulunduğu konumun hakkını veren, sevgi ve muhabbet adamı…

Siyasetle aran nasıl?

Hiçbir ilgim yok. Siyaset benim işim değil.

Pazar akşamı Rizespor gecesinde Rizespor’un takım kaptanı olarak Başbakan’la ne konuşmak istersin?

Başbakanımız, kişisel olarak sevdiğim bir insan. Ülkeye özveriyle hizmet ediyor. Bugüne kadar takip ettiğim en iyi siyasetçi. Ülkeye çok büyük hizmetleri var. Yollar, havaalanları, sağlık alanında, her alanda çok büyük hizmetleri var.

Ona şunu söylemek isterim:

“Allah hayırlı uzun ömürler versin. Ülkemize yaptığınız hizmetlerden dolayı size çok teşekkür ederim.”

Sevgili Kaptan, sana futbol yaşantında ve sonrasında başarılar, ailenle beraber sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz.

“Ben de size bu imkanı tanıdığınız için teşekkür ediyorum. AjansRize.Net’in farkını görüyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum”

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22 Aralık 2010, 20:20 tarihinde yayımlandı.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YAZDIR
YÖNET
YORUM YAZIN
 1. ferhatöz diyor ki:

  Diyarbakır şehrinden bu siteyi takip eden biri olarak yazıyorum.Ersin güreler diyarbakırsporda formasının terini sonuna kadar terleten birisiydi.şampiyonlukta büyük katkı sağladı bize.Ayrıca röportajda dediği gibi Diyarbakır kenti dışardan anlatıldığı gibi değil.ne güzel söyledi ersin, gelirken ağlıyarak giderkende ağlıyarak terkedersin bu şehri.Diyarbakır şehri seni unutmadu ersin sana başarılar dileriz..

 2. vakko53 diyor ki:

  arkdaşlar Ersin iyi bir sol bek olabilir.buna bende katılıyorum hırsı yeter zaten..Ama önünde iyi bir kanat adamı olmadımı tek başına o çizgide bir şey yapamazzz.yönetim iyi bir sol dış kanat alması şart devre arasında hem ersin rahatlar hemde takım daha çok pozisyona girer bence..

 3. mehmetyusuf diyor ki:

  Öncelikle çok kaliteli bir sol bek.Nerde ne yapmasını çok iyi biliyor.Benim en fazla hoşuma giden hakemleri çok güzel sindirmesini biliyor. Bir takımda hafif bu tarzda oyuncu olması şart. Yoksa yerler bizi.En azından Ersin son iki maçta oynamadı hakemler 6 puanı rakiplere verdi.Kaptan bu maçlarda oynasa rizespor puan kaybetmezdi bence. Saygılarımla..Röportaj içinde teşekkür ederiz ajansrize.

 4. fatih-öz diyor ki:

  ersin bu takıma ikinci kez ilaç gibi geldi.neydi geçen yıllardaki murat ocak, ruhsuz gamsızın tekiydi.Kaptanımızı seviyor, başarılar diliyoruz takıma ve kendisine..

 5. ashlycole_rizeli diyor ki:

  A milli takımda Ümit Özat, Sabri gibiler sol bek oynuyorsa, bizim takım kaptanı Ersin Güreler haydi haydi oynar.Kaptanımızı seviyoruz.Mutavazi bir yaşantısı olduğunu bu röportajda daha iyi anladık.Rizespor’a ve kendisine başarılar diliyorum.

ajansrize-1-kapak cumba
SON DAKİKA
...
Köşe Yazarları
... ...
Facebook Sayfamız