Tarih: 17.04.14       
Reklam Alanı
KÜTÜPHANECİLER BAKANLAR KURULU KARARINI BEKLİYOR

alirizakorogluKütüphanelerde çalışan Kütüphanecilik Bölümü Lisans Mezunları, Bakanlar Kurulu Kararı ile Teknik Hizmetler Sınıfına dahil edilmeyi bekliyor.

Türk Kütüphaneciler Derneği Rize Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı Kütüphanecilik Bölümü mezunlarının Teknik Hizmetler Sınıfına dahil edilmesi çalışmaları konusunda basın açıklaması yaptı.

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Köroğlu tarafından yapılan açıklamada, “Üniversitelerin Kütüphanecilik (Bilgi-Belge Yönetimi) Lisans mezunları, Bilgi Kaynakları, Bilgisayar Teknikleri ve Teknolojileri, İstatistik, Yönetim ve Organizasyon, Bilgisayar Teknolojileri, Veri Tabanları, Elektronik Ortamda Kataloglama, Yönetim ve Bilişim Sistemleri, Bilgi Pazarlaması ve Kütüphanecilikte Teknik Hizmetler gibi birçok dersin eğitimini almaktadırlar. Bölüm Mezunları 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Genel İdari Hizmetler Sınıfı (GİH) kadrolarına atanmakta, Lise mezunu memurla aynı özlük şartları altında çalışmaktadırlar. Bu durum, Kütüphanecilerin Halk Kütüphaneleri ve benzer kurumlardan ayrılmasına ve başka kurumlara geçmesine neden olmaktadır” denildi.

Kütüphanecilerin özlük haklarının düzeltilmesi ve Teknik Hizmetler Sınıfı (THS) grubuna dahil edilmesi çalışmalarının yıllardır gündeme geldiğini, ancak bir türlü sonuçlandırılamadığını belirten Köroğlu, hükümetin yaptığı çalışmadan ve gelinen aşamadan umutlu olduklarını söyledi.

Köroğlu, Kütüphanecilerin özlük hakları nedeniyle, 1150 Halk Kütüphanesinde sadece 350 Kütüphanecinin görev yaptığını belirterek, Kütüphanecilik Bölümü mezunlarının Teknik Hizmetler Sınıfına dahil edilmesi konusunda, Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen çalışmalar neticesinde, Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu ve Maliye Bakanlığının olumlu görüş bildirdikleri ve son aşama olarak Bakanlar Kurulunda karar alınması gerektiğini söyledi. Maliye Bakanlığının görüş yazısında özetle, “Genel İdare Hizmetleri Sınıfında yer alan Folklor Araştırmacısı, Kütüphaneci, Arşivci, Kitap Patologu ve Sosyolog unvanlarının Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamına dahil edilmesi yönünde Bakanlar Kurulu Kararı istihsali yoluna gidilmesi Bakanlığımızca uygun mütalaa olunmaktadır” denildiğini hatırlatan Köroğlu, “Kütüphanecilerin Teknik Hizmetler Sınıfına (THS A/4) alınması ile özlük hakları düzeltilmiş olacaktır. Hükümetimizin eşit işe eşit ücret yönünde yaptığı çalışmalar ile meslektaşlarımızın yıllardır tartışılan ancak bir türlü çözülemeyen özlük haklarının düzeltilmesi konusunda gösterdiği duyarlılıktan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Tüm Kütüphaneciler, Bilgi-Belge Yönetimi Mezunu meslektaşlarımız Bayram öncesi Bakanlar Kurulu Kararını beklemektedirler” dedi.

Konuyla ilgili ve derneğin diğer faaliyetleri hakkındaki detaylı bilgilere www.rizekutuphanedernek.org adıyla yayında olan web sayfasından ulaşılabiliyor.

TKD_Rize

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 01 Kasım 2010, 11:47 tarihinde yayımlandı.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YAZDIR
YÖNET
YORUM YAZIN
ajansrize-1-kapak cumba
SON DAKİKA
...
Köşe Yazarları
... ...
Facebook Sayfamız