Tarih: 18.04.14       
Reklam Alanı
ULTRASONOGRAFİ CİHAZI RİZE TIP FAKÜLTESİ’NE BAĞIŞLANDI

Rize Üniversite Geliştirme Derneği tarafından Rize Tıp Fakültesi’ne son teknoloji iki adet ultrasonografi cihazı bağışlandı.

Rize İlinde Üniversite Geliştirme Derneği Başkanı ve Rize İl Genel Meclis Başkanı Rahmi Metin, bugün Hacettepe ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi önemli sağlık kuruluşlarında kullanılan son teknoloji ultrasonografi cihazlarından 2 tanesinin Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığına bağışlandığını söyledi.

Cihazların Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesine teslim edildiği ve hizmete sunulduğunu belirten Metin, “Üniversite Derneğimize bağışta bulunan ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz. Üniversite Derneğimiz, imkânlar ölçüsünde Üniversite ve Tıp Fakültemizin gelişmesi için çalışmaya devam edecek.” dedi.

Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Arif Yılmaz da Üniversite Derneği tarafından alınan ve Tıp Fakültesi’ne bağışlanan ultrasonografi cihazlarında, yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi ile birçok durumun erken evrede ve hızlı bir şekilde teşhis imkânı sağlanacağını belirterek, “Yüksek çözünürlüklü görüntülerin kayıt altına alınabilme kabiliyetine sahip olunacaktır. Hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğin, sağlık durumu, boyu, ağırlığı ve tahmini doğum tarihi belirlenebilecek. Birçok ileri düzey teknolojik hizmetler alınabilecek. Radyolojik anlamda da hizmet sunacak cihazlar, vücutta oluşabilecek kitlelerin tamamını çok erken evrede teşhis etme imkânı sağlayacaktır. Cihazlar sahip olduğu meme probu sayesinde meme kanseri taraması ve bu taramalarda hızlı ve erken teşhis imkânı sunarken, biyopsi ataçmanı sayesinde ürolojik anlamda rektal biyopsi kabiliyetine sahip olacaktır. Bu cihazlar sayesinde, ultrasonografi servisimizin hem kapasitesi artacak hem de Rize’miz ve bölge insanımıza büyükşehirlerdeki köklü sağlık kurumları ile eşdeğer hizmet sunulmuş olacaktır” şeklinde konuştu.

Rize İlinde Üniversite Geliştirme Derneği, Rize’de Onkoloji Hastanesi kurulması, Tıp Fakültesine Anjiografi Cihazı, Göz Ameliyat Mikroskop Cihazı, Tıp Fakültesi Dekanlığında öğrencilerin eğitim görecekleri Laboratuar malzemelerinin ve anatomi cihazlarının (maket malzemeler) alınması, Üniversite tarafından yapılan kamulaştırmalarda Üniversite bütçesinden karşılanamayan ifraz harçlarının karşılanması ve diğer ödemeler konusunda katkı yapılması, Rize Üniversitesi öğrencileri arasında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmaları ile üniversite öğrencilerine çeşitli ödüllerin verilmesi, öğretim üyelerinin bilimsel çalışmalarının desteklenmesi gibi sayısız faaliyetlerle adını duyurmuştu.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10 Ağustos 2010, 13:22 tarihinde yayımlandı.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YAZDIR
YÖNET
YORUM YAZIN
ajansrize-1-kapak cumba
SON DAKİKA
...
Köşe Yazarları
... ...
Facebook Sayfamız