Tarih: 16.04.14       
Reklam Alanı
İpsiz Recep Anıldı

Milli Mücadele kahramanlarından Rizeli Milis Yüzbaşı İpsiz Recep (Emice), Rize’deki büstü önünde düzenlenen törenle anıldı.

Rize Belediyesi tarafından organize edilen anma programı, İpsiz Recep’in Sahil Parkında bulunan büstü önünde yapıldı. 85. ölüm yıldönümü münasebetiyle düzenlenen anma programına Vali Yardımcısı Bahattin Alparslanköylü, Belediye Başkanı Halil Bakırcı, RTEÜ Rektörü Prof.Dr. Arif Yılmaz, İl Müftüsü Yusuf Doğan, MÜSİAD Şube Başkanı Mahmut Dabak, Rize SMMMO Başkanı Muammer Berberoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve istiklal marşı ile başlayan program, Araştırmacı Yazar Ali Taşpınar’ın konuşmasıyla devam etti. Taşpınar konuşmasında İpsiz Recep Reis’in hayatını anlattı.

Programda günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yapan Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, “Vatanımızın zor günler yaşadığı yıllarda dedelerimiz yurdun birçok yerinde mallarıyla, kanlarıyla, canlarıyla kahramanlıklar göstermiştir. Bunlar nesilden nesile anlatılmaktadır. Emice lakabıyla tanınan İpsiz Recep de bunlardan biridir. Birlik ve beraberliğe herzaman ihtiyacımız vardır. İpsiz Recep gibi geçmişte mücadele vermiş kişilerin bilgileri elimize geldikçe biz de bu bilgileri derleyip toplayıp gelecek kuşaklara aktarıyoruz. Tüm varlıklarını ortaya koyarak mücadele etmiş ecdadımızı buradan bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Zor günlerde bizlere ahenk verecek bu kahramanların torunları olmaktan mutlu ve gururluyuz” dedi.

Konuşmaların ardından program, İl Müftüsü Yusuf Doğan’ın yapmış olduğu dua ile son buldu.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 11 Haziran 2013, 19:03 tarihinde yayımlandı.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YÖNET
YORUM YAZIN
cumba
SON DAKİKA
...
Köşe Yazarları
... ...
Facebook Sayfamız