Tarih: 16.04.14       
Reklam Alanı
Rize, Lojistik Köye Kilitlendi


Rize Kalkınma Sempozyumunda konuşan Maltepe Üniversitesinden Yrd.Doç.Dr. Muhammet Bamyacı, İyidere’de yapılacak lojistik köyün, dünyanın en önemli lojistik üssü olabileceğini söyledi.

Deniz Varlı-Vira Haber

2. Rize Kalkınma Sempozyumu’nda Çay, Lojistik ve Turizm konuları ele alınıyor. 3 Mayıs 2013′te Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezinde başlayan ve 4 Mayıs 2013′te RTEÜ salonlarında devam edecek olan 2. Rize Kalkınma Sempozyumunda ilk günün ikinci oturumunda lojistik konusu detaylı olarak ele alındı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Maltepe Üniversitesinin işbirliği, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) desteği ile düzenlenen 2. Rize Kalkınma Sempozyumunda lojistik konusunda Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Mehmet Tanyaş’ın moderatörlüğündeki lojistik panelinde konuşan Nişantaşı Üniversitesinden Yrd.Doç.Dr. Devrim Gün, lojistik sektörünün dünyada artan önemine dikkat çekerek, Türkiye’nin lojistik alanında hep dünyanın gerisinde kaldığını ifade edip, ülkenin halen bir lojistik köye sahip olmayışını eleştirdi.

Sempozyumda, Rize'nin, bölgenin ve ülkenin kalkınması için önemli konular ele alındı.

İYİDERE DUBAİ’NİN YERİNİ ALIR

Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Muhammet Bamyacı ise sunumunda, İyidere’deki deniz derinliğinin dünyanın en önemli lojistik merkezi olabilecek seviyede bulunduğunu ifade ederek, Türkiye’deki en derin liman Mersin limanıdır ve derinliği 12 metredir. Trabzon limanı 7-8 metre derinliğe sahipken, Süveyş Kanalı 18 metre derinliktedir. İyidere’de deniz derinliği 20-25 metrelere ulaşmaktadır ki, Ovit tünelinin açılmasıyla beraber burada yapılacak lojistik merkez, Türkiye-Rusya demirolu bağlantısı yapıldığı taktirde dünyanın en önemli lojistik üssü haline gelebilir” dedi. Doç.Dr. Bamyacı, bunun bir il çekişmesi halinde ‘bende olsun’ demekle olabilecek bir durum olmadığını ifade ederek, “Doğu Karadeniz Bölgesindeki her ilin ayrıca lojistik merkezlere ihtiyacı vardır, o ayrı konu ama biz burada bir Hong-Kong, bir Frankfurt, bir Dubai olmaktan söz ediyoruz. Bunun yeri İyidere’dir” diye konuştu.

Yrd.Doç.Dr. Muhammet Bamyacı, sunumunu, Avrupa'nın önemli lojistik merkezlerinden örnekler vererek zenginleştirdi...

 

Yrd.Doç.Dr. Devrim Gün, lojistik konusunda çok değerli bilgiler paylaştı...

 

Her biri konusunun uzmanı birbirinden değerli akademisyenler, Rize Lojistik Merkezini konuştu. Ortak kanaat, lojistik merkezin İyidere Havzasında kurulması yönünde...

 

Rize için tarihi bir gün... Sempozyum katılımcıları, bu tarihi günü hatıra fotoğrafı ile ölümsüzleştirdi...

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 04 Mayıs 2013, 00:49 tarihinde yayımlandı.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YÖNET
YORUM YAZIN
cumba
SON DAKİKA
...
Köşe Yazarları
... ...
Facebook Sayfamız